Šviesos diodas – LED

Savybė

Šviesos diodas spinduliuoja šviesą, kai per jį teka elektros srovė.
Pavyzdys:

led-r.gif

Simbolis schemoje:

led.gif

Jungimas ir litavimas

ledak.jpg led4.jpg

Šviesos diodas turi būti teisingai prijungtas. Schemoje gali būti pažymėta a arba +, tai anodas ir k arba , tai katodas. Katodas yra trumpesnis išvadas, taip pat katodas yra išvadas esantis šiek tiek plokštesnėje diodo pusėje. Jeigu pasižiūrėtumėte į diodo vidų pamatytumetė, kad katodas yra didesnis elektrodas. ( Tačiau tai nėra patikimas katodo nustatymo būdas)Šviesos diodas gali būti pažeistas karščio lituojant, tačiau rizika yra labai maža, nebent esate lėtas. Jokių papildamų apsaugos priemonių nereikia lituojant daugumą diodų.

Pirmas bandymas pajungti šviesos diodą

Niekada nejunkite šviesos diodo tiesiai prie maitinimo elementų ar kito elektros srovės šaltinio! Diodas bus beveik iškart sunaikintas, nes per jį tekės per didelė elektros srovė ir jis sudegs.Srovės tekančios per rezistorių apribojimui būtina prijungti rezistorių. Greitam pasibandymui, daugeliui diodų, kai maitinimo įtampa yra mažesnė nei 12V 1k omo rezistorius yra tinkamas.

ledtst.gif

Jungdami nesumaišykite diodo išvadų!

Kaip tiksliai pasiskaičiuoti tinkamą rezistoriaus vertę rasite toliau

Šviesos diodų spalvos

ledcol.gif

Šviesos diodai būna įvairių spalvų: raudoni, oranžiniai, gintariniai, geltoni, žali, mėlyni, balti. Balti ir mėlyni šviesos diodai yra kur kas brangesni nei likusių spalvų.Visų spalvų diodai gali būti permatomuose korpusuose, kurie gali būti difuziniai arba skaidrūs. Spalvoti korpusai būna difūziniai(dažniausiai) arba permatomi.

Trispalviai šviesos diodai

triled.gif

Populiariausi trispalviai diodai korpuse talpina raudoną ir žalią šviesos diodus ir turi tris išvadus. Jie vadinami trispalviai, kadangi sumaišius raudoną ir žalią spalvą gaunama trečia – geltona, tai yra gaunama, kai abudu raudonas ir žalias diodai yra įjungti.Paveiksliuke matome trispalvio diodo konstrukciją. Atkreipkite dėmesį į skirtingus išvadų ilgius. Centrinis išvadas (k) yra bendras abiems diodams, o išoriniai išvadai (a1 ir a2) yra diodų anodai. Tai leidžia kiekvieną diodą įjungti atskirai, ar abu drauge, gaunant trečią spalvą.

Skaičiuojame nuosekliai šviesos diodui prijungto rezistoriaus varžą

Nuosekliai diodui turi būti prijungtas rezistorius. Rezistorius apriboja srovę tekančią per diodą, nes kitaip diodas sudegs beveik iškart.

ledres.gif

Rezistoriaus varža R apskaičiuojama pagal formulę:

R = (VS – VL) / I

VS = maitinimo įtampa VL = LED įtampa (įprastai 2V, bet 4V baltos ir mėlynos baltos spalvos diodams I = LED srovė (pvz. 20mA), turėtų būti mažesnė, nei didžiausia leistinaJei tokios varžos, kurią apskaičiavote rezistoriaus nominalo nėra, tai pasirinkite artimiausią esantį nominalą, kuris bus didesnis nei apskaičiuotas pagal formulę. Galite naudoti didesnės varžos rezistorių, tai taupys maitinimo elementą, bet LED švies silpniau.

Skaičiavimo pavyzdys:

Jei maitinimo įtampa VS = 9V, jūs turite raudoną LED (VL = 2V), reikalinga srovė I = 20mA = 0.020A, R = (9V – 2V) / 0.02A = 350 omų, pasirenkame 390 omų(artimiausias didesnis rezistoriaus nominalas)

Keleto LED jungimas

Jeigu norėsite, kad šviestų keletas didodų , junkite juos nuosekliai. Tai prailgins maitinimo elemento tarnavimo trukmę, nes keletu diodu tekės tokia pati srovė, kaip ir vienu diodu.

ledser.gif
Sujungus diodus nuosekliai, jais tekės ta pati srovė, todėl geriausia, kad jie būtų to paties tipo. Maitinimo šaltinis turėtų užtikrinti pakankamą įtampą: apie 2V kiekvienam LED( 4V baltiems ir mėlyniems) ir dar mažiausiai 2V rezistoriui. Norint apskaičiuoti rezistoriaus varžą mums reikia sudėti visų LED įtampas, ir sumą naudoti kaip VL.

Skaičiavimo pavyzdys:

Raudonam, žaliam ir geltonam LED reikalinga mažiausiai maitinimo įtampa 3 × 2V + 2V = 8V, todėl 9V maitinimo elementas bus kaip tik.
VL = 2V + 2V + 2V = 6V (sudedame 3 LED įtampas). Jei maitinimo įtampa VS yra 9V ir srovė I turi būti 15mA = 0.015A, Rezistorius R = (VS – VL) / I = (9 – 6) / 0.015 = 3 / 0.015 = 200 omų, todėl renkames R = 220 omų(artimiausias didesnis rezistoriaus nominalas).

Nejunkite šviesos diodų lygiagrečiai!

Jungti šviesos diodus lygiagrečiai su vienu bendru rezistoriumi yra bloga mintis.

ledpar.gif

Jeigu šviesos diodams reikalingos šiek tiek skirtingos įtampos, tai švies diodas , kuriam reikalinga mažesnė įtampa, tad juo tekės per didelė srovė ir jis sudegs. Nors indentiški diodai gali būti sujungti lygiarečiai sėkmingai, tačiau tai daroma retai, nes iš to nėra papildomos naudos, nes rezistoriai yra labai pigūs ir sunaudojama srovė yra tokia pat, kaip ir jungiant diodus atskirai. Jei diodai jungiami lygiagrečiai, kievienas turi turėti savo rezistorių!

Mirksintys šviesos diodai

Jie atrodo, kaip įprasti šviesos diodai, tačiau savyje turi mikroschemą . Mikroschema priverčia diodą mirksėti mažu dažniausiai 3Hz dažniu(3 sumirksėjimai per sekundę). Diodai suprojektuoti jungti tiesiai prie 9-12V įtampos ir nereikalauja nuosekliai prijungti rezistorių.

LED indikatoriai

LED indikatoriai tai viename korpuse sumontuoti LED išdestyti tam tikra tvarka. Pats žymiausias 7 segmentų indikatorius, kuris gali atvaizduoti skaitmenis 0 – 9.

7 segmentų indikatorius

7segme.jpg

„Bargraph“

bargra1.jpg

„Starburst“

starbu.jpg

Taškų matrica

dotmat.jpg

LED indikatorių išvadai

pincon.jpg

Pavyzdyje 7 segmentų indikatorius. Šis indikatorius gaminamas su bendru katodu (SC), kai visų LED katodai sujungti drauge ir bendru anodu(CA), kai visų LED anodai sujungti drauge. Raidės a-g reiškia 7 indikatoriaus segmentus, A/C yra bendras anodas ar katodas(2 išvadai). DP reiškia tašką, šis indikatorius turi juos du. Atkreipkite dėmesį į NP išvadus, prie šių išvadų niekas neprijungta, bet jie vistiek numeruojami.

Šaltinis www.kpsec.freeuk.com

Panašūs įrašai:

 • DumBazz

  Dekui, suteikei naudingos informacijos 😉

 • ele

  Paprastai ir suprantamai parašyta „žaliems“:) tokiai kai man:)

 • Jaunius

  Dekui, labai gerai paaikinta

 • Pingback: Žilvinas Sadauskas » Kodėl šviesos diodas šviečia()

 • jaja

  o kur galima nusipirkti led diodu atskiraj???

 • Milvinas

  http://www.rcl.lt
  http://www.lemona.lt
  http://www.biciuliai.lt/
  http://www.evita.lt ir t.t.
  Parduotuviu tikrai nemazai, jei tavo mieste nera, tai atrodo internetu galima pirkt visur

 • vorpat

  aciu, kaip tik reikejo sios informacijos

 • Aurukas

  tai taip iseina jei as masinoj pajungiu tris baltus ledus nuoasekliai prie 12v, tai nereikia jokios varzos? taip ar nea?

  • Zenonas

   reikia trys diodai po 2V=6V; (12V maitinimo įtampą-3diodai po 2 voltus kiekvienam=6V)=6V/ 0.015A=400 omu; pasirenkame artimiausią didesnį nominalą pvz: 420 omu.

   • nunu

    taigi balti dioda jie po 4V tai isvis yra 12V .. reisistoriaus nereikia jei is 12V maitini

 • dealer

  turiu maitinimo saltini 4V ir reik pastatyt melyna dioda kuris reikalauja taip pat 4V tai ar dar reik papildomo rezistoriaus?

 • „turiu maitinimo saltini 4V ir reik pastatyt melyna dioda kuris reikalauja taip pat 4V tai ar dar reik papildomo rezistoriaus?“
  Manau nereikia, gali pabandyti, jei tau negaila to diodo: perdegs – kitą nupirksi, bet žinosi, kad taip negalima daryti.
  Amperų tai lyg bet koks elektros prietaissas ima tiek, kiek jam reikia, įskaitant ir šviesos diodą, ar ne?
  Ramybės ir laimės!

 • Tai, jo varža tiesiog reikalinga sumažinti LED maitinimo įtampą. Kaip šaltinio ir LED įtampa yra lygios varžos nebereikia.

  • mantas

   o Jei itampa pvz 12 v (masinoj) o noriu pajunt kokius 20 raudonu led? kaip tada?

   • Jei nuosekliai, tai tada per maža įtampa. Diodas turi apie 2-3 voltų įtampos. 12/3 lygu 4 diodai apie. Todėl po keturis po 5. Keturi po nuosekliai ir po penkis lygegrčiai. Paprasta kaip du kart du.

 • Gal sakyciau komponentai,o ne # Komponetai (2) 🙂

 • O, sveikinu 🙂 Pirmasis pastebėjęs per du metus 😀

 • Kažkur skaičiau, kad prie šviesos diodo reikia rezistorių būtinai prijungti. Bet yra šviesos diodai, kurių viduje jau yra rezistorius todėl jam nereikia rezistoriaus. Nors man keista kodėl rezistorius turi būtinai sumažinti įtampą iki reikiamos? Pavyzdžiui jei aš duosiu 10 A įtampą ar 0.3 amperų įtampą, o šviesos diodui reikia 0.02 amperų įtampos, tai nejaugi, jeigu aš prijungsiu rezistorių, jis ir 10 A ir 0.3 amperų įtampą pavers į 0.02 A įtampą?
  Kažkaip keista.
  Taikos ir laimės!

 • Supainiojau įtampą su stipriu.

 • Sasha

  Didelis pasirinkymas LED- diodu, sviestuvu, reklaminiu moduliu. Iki 720 liumenu. Kainos nuo gamintojo. Garantija – 2 metai.t860042595 vilnius

 • darius

  tai jei pajungti 6diodus(6*2v=12) varzos nebereikes(dedant i automobili)?

 • ignas

  Dariau, dedant i automobili buk atidus, nes reikes statyti sroves lygintuva, kad diodai gautu nekintama srove, nes jai bus daugiau nei 12 V jie sudegs.

 • Mindaugas

  tai del viso pikto galima det 7 led, tada tikrai neturetu sudegt, ar nusikalbu ?

 • Aš prijungiau prie 4,5 elemento be rezistoriaus šviesos diodus ir nieko pikto jiems nenutiko, neperdego jie ir puikiai šviečia.

  Taikos ir laimės!

 • Gintas

  gal zinote kur nupirkti dideli kieki 3 spalvu bet letai besikeicianciu diodu

  • vard

   Tau reikia siuo atveju pirkti mikroschema tokia kaip 555 Timer. Susitvarkai, didini kondensatoriaus talpa ir po biski perjungines tau led 😉

 • Juozas

  Kaip pajungti diodus nuosekliai?? Niekaip nedaeina, jei taip jungiu, tai gi prie anodo gaunas minus, o prie katodo pliusas, ir tada nei vienas nedega

 • Alikas

  Viskas išeina gerai kai jungi nuosekliai.

 • loraklips

  kas parase,jog negalima jungti lygiagreciai,lai pasikartoja omo desnius,arba nesinaudoja goole verteju.

 • Tomas

  Aš led diodus pirkau iš http://www.leduva.lt/

 • Ignas

  LED diiodu brangiau nei leduva.lt galima nusipirkti tik ledinis.lt :))

 • Marius

  Sveiki sujungiau diodus lygegreciai tarp ju yra skirtingu spalvu jie yra 12 voltu nuo 12 ir pajungiau ar ilgai degs?

  • Ilgai, jei 12 voltų diuodus prijungei prie 12 V. Net jei įtampa kiek didesnė, tada kaip aš pastebėjau truputi perdega ir pradeda degt, tai yra paskui davus skirtą įtampą jie jau degs silpnai, jie kažkaip pusiau perdega ir prisitaiko prie įtampos, o jei kelis kartus didesnę įtampą duosi, tada jie jau galima sakyt visam laikui perdega, kartais dūmai parūksta ir garsas pasigirsta, nors būna prijungus prie mažesnės įtampos paskui labai silpnai šviečia.

 • arturas

  Sveiki kas gali padet isigyti rezistorius dviem 3w 800mA 4V LEDui.
  Gaunu 7 omu varza bet bet ziuredamas i lemonos tinklapije esancius rezistorius neikertu kokiu reikia nes ten 0.5w, 0.25w ir taip toliau. HELP kasnors?

   • arturas

    ir vienai lemoutei uztenka tokio?

    • arturas

     Turiu dar viena klausimeli. Reikia rezistoriaus 20mA, 2.5V LEDui. Gaunu 355 omus, Koki reikia pirkti?

    • Jeigu atrodys, kad rezistorius per daug kaista galėsi galingesnį įsidėti.

     • arturas

      O sitas nebus per silpnas rezistorius 0.5W 390R 5% 20mA, 2.5V LEDui, nes visiems LEDams maitinimas bus 9,6V.1,25Ah.?

     • Na tiksliai reikiamą galią gali pasiskaičiuoti sudauginęs srovę su įtampa.

  • arturas

   Dar kalusimelis rezistorius liuojasi prie + ar – ? 🙂

   • Jokio skirtumo iš esmės.

  • Oi, nejuokinkt. Žiūrint kokią įtampą tam ledui paduosi, nuo to ir priklauso kokio rezistoriaus reikia ar jo visai nereikia, jei diodas 2,5 voltų ir tu paduodi 2,5 voltus.

 • Паша

  Sveiki! Gal kas padės išsiaiškinti ?!
  Reikia pajungti 8×20-25 led diodus 1.9-2.1v. 20mA 5mm permatomi raudonos spalvos. Reikia pajungti prie 220v arba prie 12v transformatoriaus. Gal turi kas kokia shema pagal kuria galima butu pajungt,ir apskaičiuoti kokios varžos reikalingos. Padėkit išsiaiškinti ?

  • http://led.linear1.org/led.wiz
   Suvesk parametrus ir parodys schemą.
   Junk nuo 12V, bus saugiau.

   • Паша

    as nelabai suprantu ka tos raides reiskia. paprasciau kai kazkas suprantantis paaiskina zmoniska kalba;) turiu 1.9-2.1v 20mA 5mm diodus. man reikia pajungti 250vnt. galima ir po 100vnt, ir po 50vnt. sumoi reikia kad sviestu 250vnt. maciau yra daug shemu,bet nesuprantu as ju. nes ten parasytos raides. o jas reikia dar kazkaip paskaiciuoti;(( ko as ir nemoku. jaigu kas paaiskintu taip; 12v + 150ohmvarza+kondencatoriu+led+led+led+12v ir t.t Tada suprasciau.

    • Paul

     Jei tokių dalykų nesupranti, tai geriau tiesiog nelįsk prie elektros, o ypač prie 220V 😉

   • Паша

    suvedziau Dariau. Man ten rodo 1ohm resistoriu ant 6 diodu. tik kaip suprast ta 1ohm? tokiu nerandu;( ten dar yra kaskokios raides. Pvz;Resistor 1K ohm 1K2 ohm 1K5 ohm ir 1K8 ohm. tai koks tinka jaigu raso 1ohm? Dariau gal tu supranti ir gali patart del sito?

    • 1k2 yra 1,2 kilo omai, arba 1200 omų.

     • Паша

      Tai galiu deti 1k? Nes reikia 1ohm. Ar tai ne tas pats ohm ir kilo omas?

     • Rezistoriaus vertė skiriasi 1000 kartų, tikrai negali naudoti.

     • Паша

      Tai kad 1ohm nerandu tokio. O kaip jis zymisi 1ohm? Gal kokius artimus sitam 1ohm galima panaudot?

     • Jeigu per mažai W rezistorius kais ir sudegs. Dėk 2W.

     • Паша

      O vatų apskaičiuoti neįmanoma? Dėl kokios priežasties jis kaista?

     • Паша

      Paskutinis klausimas Dariau.Man reikia 470ohm resistoriaus. Bent jau taip raso.Kiek ziurejau shemu tai nemaciau,kad butu su raidem.Dabar jau zinau,kad k-raide reiskia tukstancius. O ka reiskia R-raide? pirkau visokiu rusiu noredamas parinkt. tai dabar liko daug.Man reikia 470 ohm resistoriaus. Turiu 100vnt 470R ohm. Ar galiu ji naudoti,ar butinai reikia be raidziu kad butu? atrodo kaip ir baigiu isiverst sita kinieciu kalba tavo pagalba;)

     • R reiškia, kad rezistorius ir tiek. Gali ignoruoti šitą raidę.

     • Паша

      Puzle ispresta:)) Dekui didelis Dariau!

 • Lipucka

  Nesuprantu kur junkti resistoriu prie pliuso ar minuso?:D

  • Jokio skirtumo.

   • Lipucka

    O rezistoriu nera skirtumo is kurios puses ieina o iskurios iseina srove?:D

    • Nėra.

     • Lipucka

      Jei lempuciu aprasyme rasoma „Forward Current: 300mA“ tai srove 300ma? Ir jei noriu padaryti dienos zibintus masinai tai srove skaiciuot reikia 12,14 ar 14.4 v?

     • Kai srovė yra ne maža, o naudojama įtampa kinta

      reiktų naudoti ne rezistorių, o LED valdiklį.

      http://lemona.lt/index.php?page=item&i_id=140932
      Šitas duoda 300 mA reikalingų LED, nepriklausomai kokia įtampa įėjime.

      Šitas pigesnis, tad reikės pačiam nusistatyti reikalingą įtampą išėjime.
      http://www.ebay.com/itm/181409861491?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

     • Lipucka

      Tai reikalinga įtampa įšėjime butu 3.3v ir galima visas lemputes sujungti nuosekliai be rezistoriu. teisingai supratau?

     • Nuosekliai ne. bet lygiagrečiai taip.

     • Lipucka

      Didelis ačiū už pagalba 🙂

 • Lipucka

  Norint padaryti kad pagal muzika mirksetu(sviesos muzika) kaip tai padaryt?

 • Dainius Daujotas
  • Įtampos keitiklį iš 24 į 5 V panaudoti.

 • Dainius Daujotas

  Ka pakeisti toje schemoje kad veiktu nuo 24v

css.php
Bear