Norvegijoje 2017 neliks analoginio FM radijo

db8500_dab_screen_7

Norvegijoje 2017 nebeliks analoginio FM radijo, jį pakeis skaitmeninis DAB. Norvegijoje taps pirma šalimi pasaulyje kurioje neliks analoginio FM transliacijų.

Toks žingsnis nėra netikėtas žinant Norvegijos situaciją. Ten DAB transliacijos prasidėjo 1995 metais. Dabar 22 iš 27 nacionalinių radijo programų transliuoja DAB tinkle. 56 % klausytojų naudoja skaitmeninį radiją kasdien ir 55 % namų ūkių turi skaitmeninį radijo imtuvą. Taip pat net DAB ryšio padengimas šalyje yra geresnis negu FM. Tiesa su imtuvais automobiliuose kiek prasčiau, tik 20% imtuvų skirti DAB. Paskaičiuota, jog 7,9 milijono FM imtuvų taps netinkami išjungus FM siųstuvus.

DAB technologija leidžia 3 kart efektyviau panaudoti siųstuvus transliuojant daugiau radijo stočių. Tokiu būdu atpinga transliacijos kaina ir taip atsiranda galimybė transliuoti radiją tiems kurie negalėjo anksčiau.

DAB trūkumas, jog kaip ir DVB-T atveju esant silpnam signalui radijo klausyti bus visai neįmanoma. Taip pat kadangi DAB standartas yra senas(1980) jis naudoja MP2 garso kodeką, kuris pasižymi mažu efektyvumu. Dauguma stočių naudoja 128 kbit/s srautą. Tuo tarpu norint pasiekti artimą FM kokybę reikia 160 kbit/s. Transliuotojas norėdamas vienu siųstuvu transliuoti daugiau radijo programų mažina jų audio srautą, todėl kenčia kokybė. Skaitmeninis radijas gali turėti kintamą duomenų srautą, tad kai kuriais atvejais pokalbių programos gali būti transliuojamos mažu srautu ir mono režime paliekant daugiau srauto kitoms programoms.

2007 metais pasirodęs DAB+ standartas jau naudoja AAC+ garso kodeką, kas leidžia pasiekti FM kokybę tik su 64 kbit/s srautu.

Lietuvoje DAB transliacijos Vilniuje buvo vykdomos 2001 –2009 metais. Dėl mažo klausytojų rato transliacijos buvo nutrauktos ir nežadama jų atnaujinti. Tuo labiau, kad FM stotys transliuojamos į 87.5 – 108.0 MHz diapazone ir visos siųstuvai Lietuvoje telpa į 20,5 MHz pločio juostą. Kai tuo tarpu analoginė TV vienas kanalas užimdavo 8 MHz juostą, tad skaitmenizuoti TV buvo labiau verta.

DAB imtuvų kainos prasideda nuo 30 EUR,  DAB+ nuo 40 EUR(kainos paga Amazon.uk).

css.php
Bear