Šviesos diodas – LED

Savybė

Šviesos diodas spinduliuoja šviesą, kai per jį teka elektros srovė.
Pavyzdys:

led-r.gif

Simbolis schemoje:

led.gif

Jungimas ir litavimas

ledak.jpg led4.jpg

Šviesos diodas turi būti teisingai prijungtas. Schemoje gali būti pažymėta a arba +, tai anodas ir k arba , tai katodas. Katodas yra trumpesnis išvadas, taip pat katodas yra išvadas esantis šiek tiek plokštesnėje diodo pusėje. Jeigu pasižiūrėtumėte į diodo vidų pamatytumetė, kad katodas yra didesnis elektrodas. ( Tačiau tai nėra patikimas katodo nustatymo būdas)Šviesos diodas gali būti pažeistas karščio lituojant, tačiau rizika yra labai maža, nebent esate lėtas. Jokių papildamų apsaugos priemonių nereikia lituojant daugumą diodų.

Pirmas bandymas pajungti šviesos diodą

Niekada nejunkite šviesos diodo tiesiai prie maitinimo elementų ar kito elektros srovės šaltinio! Diodas bus beveik iškart sunaikintas, nes per jį tekės per didelė elektros srovė ir jis sudegs.Srovės tekančios per rezistorių apribojimui būtina prijungti rezistorių. Greitam pasibandymui, daugeliui diodų, kai maitinimo įtampa yra mažesnė nei 12V 1k omo rezistorius yra tinkamas.

ledtst.gif

Jungdami nesumaišykite diodo išvadų!

Kaip tiksliai pasiskaičiuoti tinkamą rezistoriaus vertę rasite toliau

Šviesos diodų spalvos

ledcol.gif

Šviesos diodai būna įvairių spalvų: raudoni, oranžiniai, gintariniai, geltoni, žali, mėlyni, balti. Balti ir mėlyni šviesos diodai yra kur kas brangesni nei likusių spalvų.Visų spalvų diodai gali būti permatomuose korpusuose, kurie gali būti difuziniai arba skaidrūs. Spalvoti korpusai būna difūziniai(dažniausiai) arba permatomi.

Trispalviai šviesos diodai

triled.gif

Populiariausi trispalviai diodai korpuse talpina raudoną ir žalią šviesos diodus ir turi tris išvadus. Jie vadinami trispalviai, kadangi sumaišius raudoną ir žalią spalvą gaunama trečia – geltona, tai yra gaunama, kai abudu raudonas ir žalias diodai yra įjungti.Paveiksliuke matome trispalvio diodo konstrukciją. Atkreipkite dėmesį į skirtingus išvadų ilgius. Centrinis išvadas (k) yra bendras abiems diodams, o išoriniai išvadai (a1 ir a2) yra diodų anodai. Tai leidžia kiekvieną diodą įjungti atskirai, ar abu drauge, gaunant trečią spalvą.

Skaičiuojame nuosekliai šviesos diodui prijungto rezistoriaus varžą

Nuosekliai diodui turi būti prijungtas rezistorius. Rezistorius apriboja srovę tekančią per diodą, nes kitaip diodas sudegs beveik iškart.

ledres.gif

Rezistoriaus varža R apskaičiuojama pagal formulę:

R = (VS – VL) / I

VS = maitinimo įtampa VL = LED įtampa (įprastai 2V, bet 4V baltos ir mėlynos baltos spalvos diodams I = LED srovė (pvz. 20mA), turėtų būti mažesnė, nei didžiausia leistinaJei tokios varžos, kurią apskaičiavote rezistoriaus nominalo nėra, tai pasirinkite artimiausią esantį nominalą, kuris bus didesnis nei apskaičiuotas pagal formulę. Galite naudoti didesnės varžos rezistorių, tai taupys maitinimo elementą, bet LED švies silpniau.

Skaičiavimo pavyzdys:

Jei maitinimo įtampa VS = 9V, jūs turite raudoną LED (VL = 2V), reikalinga srovė I = 20mA = 0.020A, R = (9V – 2V) / 0.02A = 350 omų, pasirenkame 390 omų(artimiausias didesnis rezistoriaus nominalas)

Keleto LED jungimas

Jeigu norėsite, kad šviestų keletas didodų , junkite juos nuosekliai. Tai prailgins maitinimo elemento tarnavimo trukmę, nes keletu diodu tekės tokia pati srovė, kaip ir vienu diodu.

ledser.gif
Sujungus diodus nuosekliai, jais tekės ta pati srovė, todėl geriausia, kad jie būtų to paties tipo. Maitinimo šaltinis turėtų užtikrinti pakankamą įtampą: apie 2V kiekvienam LED( 4V baltiems ir mėlyniems) ir dar mažiausiai 2V rezistoriui. Norint apskaičiuoti rezistoriaus varžą mums reikia sudėti visų LED įtampas, ir sumą naudoti kaip VL.

Skaičiavimo pavyzdys:

Raudonam, žaliam ir geltonam LED reikalinga mažiausiai maitinimo įtampa 3 × 2V + 2V = 8V, todėl 9V maitinimo elementas bus kaip tik.
VL = 2V + 2V + 2V = 6V (sudedame 3 LED įtampas). Jei maitinimo įtampa VS yra 9V ir srovė I turi būti 15mA = 0.015A, Rezistorius R = (VS – VL) / I = (9 – 6) / 0.015 = 3 / 0.015 = 200 omų, todėl renkames R = 220 omų(artimiausias didesnis rezistoriaus nominalas).

Nejunkite šviesos diodų lygiagrečiai!

Jungti šviesos diodus lygiagrečiai su vienu bendru rezistoriumi yra bloga mintis.

ledpar.gif

Jeigu šviesos diodams reikalingos šiek tiek skirtingos įtampos, tai švies diodas , kuriam reikalinga mažesnė įtampa, tad juo tekės per didelė srovė ir jis sudegs. Nors indentiški diodai gali būti sujungti lygiarečiai sėkmingai, tačiau tai daroma retai, nes iš to nėra papildomos naudos, nes rezistoriai yra labai pigūs ir sunaudojama srovė yra tokia pat, kaip ir jungiant diodus atskirai. Jei diodai jungiami lygiagrečiai, kievienas turi turėti savo rezistorių!

Mirksintys šviesos diodai

Jie atrodo, kaip įprasti šviesos diodai, tačiau savyje turi mikroschemą . Mikroschema priverčia diodą mirksėti mažu dažniausiai 3Hz dažniu(3 sumirksėjimai per sekundę). Diodai suprojektuoti jungti tiesiai prie 9-12V įtampos ir nereikalauja nuosekliai prijungti rezistorių.

LED indikatoriai

LED indikatoriai tai viename korpuse sumontuoti LED išdestyti tam tikra tvarka. Pats žymiausias 7 segmentų indikatorius, kuris gali atvaizduoti skaitmenis 0 – 9.

7 segmentų indikatorius

7segme.jpg

„Bargraph”

bargra1.jpg

„Starburst”

starbu.jpg

Taškų matrica

dotmat.jpg

LED indikatorių išvadai

pincon.jpg

Pavyzdyje 7 segmentų indikatorius. Šis indikatorius gaminamas su bendru katodu (SC), kai visų LED katodai sujungti drauge ir bendru anodu(CA), kai visų LED anodai sujungti drauge. Raidės a-g reiškia 7 indikatoriaus segmentus, A/C yra bendras anodas ar katodas(2 išvadai). DP reiškia tašką, šis indikatorius turi juos du. Atkreipkite dėmesį į NP išvadus, prie šių išvadų niekas neprijungta, bet jie vistiek numeruojami.

Šaltinis www.kpsec.freeuk.com

css.php
Bear