Aerogelis(Aerogel) – stebuklinga medžiaga iš 21-ojo amžiaus (video)

aerogel2_69.jpg

Aerogelis – medžiaga dėl savo savybių ir panaudojimo sričių vadinama stebuklinga medžiaga. Ji gali apsaugoti nuo bombų sprogimų, sugerti naftos dėmes, ar padėti nuskristi į Marsą.

Aerogelis yra labai mažo tankio, kietosios būsenos medžiaga gaunama iš gelio skystus komponentus pakeitus dujomis proceso vadinamo super džiovinimo metu. Šio proceso metu skystis išdžiovinamas, nesugriaunant kietojo kūno struktūros. Pradžioje Aerogelis buvo gaunamas iš silicio gelio, bet vėliau mokslininkams pavyko jį išgauti iš aliuminio, chromo, alavo oksido.

aerogel3_69.jpg

Aerogelis turi patį mažiausią tankį – 1 mg/cm3, žinomą žmogui. (Jei gerai paskaičiavau, tai 1000 kubinių metrų tūrio(tokio tūrio būtų kubas, kurio kraštinė 10 m.) Aerozolio gabalas svertų tik 1 kilogramą.) Liečiant atrodo, jog tai lengva, bet tvirta puta. Nors ir Aerogelis yra klasifikuojamas kaip kietasis kūnas, bet 99% jo sudaro dujos, kas suteikia išvaizdą panašią į debesį.

Iš pradžių Aerogelis buvo nestipri medžiaga. Švelnus spustelėjimas nepalikdavo žymės, šiek tiek stipriau paspaudus likdavo duobutė. Paveikus dar didesne jėga Aerogelio vidinė struktūra sugriūdavo, ir subyrėdavo į šipulius kaip stiklas.

2002 metais Aspen Aerogel(NASA įkurta kompanija) sukūrė stipresnę ir lankstesnę gelio versiją. Ši versija atvėrė plačias duris į daugybę panaudojimo sričių. Nors medžiaga yra linkusi subyrėti į šipulius, jos struktūra yra labai tvirta. Paslaptis yra sferinės dalelės 2-5nm dydžio, kurios susijungia į klasterius(grupeles).

Panaudojimas:

aerogel4_69.jpg

NASA mokslininkai tikisi, jog ši stebuklinga medžiaga izoliuos kosmonautus nusileidusius Marse. 18 mm Aerogelio sluoksnis gali apsaugoti kosmonautus nuo -130 C temperatūros. Sakoma, jog tai puikiausias izoliatorius kada nors sukurtas žmogaus.

Ši medžiaga jau buvo naudojama sugerti dulkes iš kometos uodegos, ir tai davė gerų rezultatų,

aerogel5_69.jpg

Karinėje technikoje šią medžiagą tikimasi panaudoti kaip šarvą. Padengus metalinę plokštelę 6mm storio Aerozolio sluoksnio, ji buvo beveik nepažeista tiesioginės dinamito sprogimo bangos. Taip pat tikimasi Aerogelį panaudoti statant namus atsparius bombų sprogimams.

Kuriama nauja Aerogelio versija, kuri galėtų sutraukti šviną, bei gyvsidabrį iš vandens. Medžiaga turi milijonus nano porų, kurios galėtų surinkti oro teršalus.

aerogel-6_69.jpg

Aerogelio kai izoliatoriaus savybes galima panaudoti, ne tik Marse, bet ir ant žemės. Mokslininkai nori medžiagą panaudoti alpinizmo srityje – batų ir striukų gamyboje, nes jie turi apsaugoti alpinistą nuo ilgalaikio šalčio poveikio.

Anne Parmenter – Britų alpinistė įkopusi į Everesto viršūnę su batais turinčiais viduje Aerogelio, teigė jog pagrindinė bėda, jog kojoms buvo per karšta.

Hugo Boss sukūrė žieminių striukių liniją su Aerogeliu, tačiau jas teko išimti iš prekybus gavus nusikandimų, jog su jomis per karšta.

Mokslininkai bando sukurti naujas Aerogelio versijas iš platinos, kurios manoma galėtų padėti greičiau išgauti vandenilį. Tai būtų panaudojama vandenilinio kuro gamybai.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5PfelqRpOQk[/youtube]

[via: Gizmowatch]

css.php
Bear